آنتی ویروسی برای ios وجود ندارد!!!!

1397/07/24 03:30:00 231 بازدید کننده

شاید تعجب کنید كه چرا لابراتوار كسپرسكی ورژن iOS آنتی‌ویروس عرضه نمی‌كند. خوب دلیل موجهی پشت این كار است: شركت اپل اجازه‌ی ورود هیچ نوع اپ آنتی‌ویروسی را به اپ‌استور خود نمی‌دهد و توجیهش هم این است كه: «اپل پلت‌فرم iOS را به گونه‌ای طراحی كرده است كه "امنیت" ركن اصلی آن محسوب می‌شود». بدین‌ترتیب این سیستم عامل نیازی به استفاده از آنتی‌ویروس ندارد.

 

شاید كمی خودخوانه به نظر برسد اما این رفتارِ همیشگی اپل است؛ منحصربه فرد و متکی به خود. با این حال این شركت  اگر ادعایی داشته باشد آن را به همگان اثبات می‌كند: iOS اپل طوری طراحی شده است كه از هر نظر میزان بالایی از امنیت را ارائه می‌دهد. اپ‌های iOS جعبه‌شنی‌های مخصوص به خود را اجرا می‌كنند محیط‌هایی امن که اپ‌ها را جدا کرده، آن‌ها را از اطلاعات اپ‌های دیگر دور نگه می‌دارد و علاوه بر این، از تداخل فایل‌های سیستم عامل جلوگیری می‌کند. بدین‌ترتیب، وقتی iOS سیستم عامل حامی شما باشد، اپ آلوده دیگر قادر به سرقت و یا دست‌کاری اطلاعات نخواهد بود. همچنین  iOS نمی‌گذارد این اپ خارج از سندباکس یا جعبه‌ی شنی خود (جایی که تنها داده‌های خودش ذخیره و پردازش می‌شوند) کاری انجام دهد؛ که این امر در بخش امنیتی کمک شایانی می‌کند.

علاوه بر پوشش امنیتی، اپل همچنین نصب روی دستگاه‌های iOS را نیز محدود می‌کند تا تنها آن دسته از اپ‌هایی که از سایت رسمی اپ‌استور دانلود می‌شوند نصب گردند (مگر آنکه فردی -خواه ادمین‌های یک شرکت باشند و خواه یک مجرم سایبری- اکانتِ Enterprise Developer داشته باشد که به او اجازه می‌دهد از مدیریت دستگاه موبایل [MDM] استفاده کند و بدین‌ترتیب اپ‌ها را از منابع طرف‌سوم نصب نماید).

شرکت اپل روی محتوایی که وارد فروشگاهش می‌شوند حساسیتِ بسیار و نظارت بالایی دارد. این کمپانی کد تمامی اپ‌ها را پیش از تأیید، بازبینی می‌کند. این پروسه‌ای بسیار کاربردی است: مجرم می‌بایست ابتدا اپی آلوده را برای iOS بسازد و سپس آن را به مرحله‌ی بازبینی رسمی برساند؛ درست پیش از آنکه اپ مورد نظر شانس راهیابی به دستگاه آی‌او‌ اِسی را داشته باشد.

البته آنچه در بالا بدان اشاره کردیم در مورد دستگاه‌هایی که جیلبریک iOS نشده‌اند صدق می‌کند؛ اما اکثر آیفون‌ها و آیپدها جیلبریک نمی‌شوند چراکه نسخه‌های مدرن iOS امنیت بسیار بالایی دارند و هیچ راهی برای جیلبریک کردنشان وجود ندارد.

همین محدودیت‌ها برای اپ‌های آنتی‌ویروسی نیز صحت دارد؛ بدین معنا که این اپ‌ها نیز در واقع نمی‌توانند به سیستم عامل اپل نفوذ کنند: هر راه حل آنتی‌ویروس برای آنکه در این سیستم‌عامل اجرا شود باید به نحوه‌ی اجرای دیگر اپ‌ها نگاه کند و در صورت مشکوک بودن رفتار یک اپ، بلافاصله در روند ورود به سیستم عامل اپل تداخل ایجاد کند که البته این کار را نمی‌توان در جعبه‌شنی کرد. 

 

منبع